Chróścina


Dom zakonny z XIX w.
W pobliżu kościoła św. Michała Archanioła w Chróścinie zobaczyć można budynek z białą figurką nad wejściem. Jest to dom zakonny pod wezwaniem św. Józefa należący do Sióstr Elżbietanek.
Od września 1893 roku trzy pierwsze Siostry zamieszkały w Chróścinie w małym domku z ogrodem. Powierzono im ambulatoryjną pielęgnację chorych i troskę o dzieci.
Od 1914 r. – mogły zamieszkać w nowo wybudowanym dla nich domu, który oddano pod opiekę św. Józefa – służył on jako przytułek dla starców oraz dom wypoczynkowy dla dzieci.
Dnia 30 sierpnia 1954 r. wywieziono Siostry do Gostynia – były internowane w klasztorze Księży Filipinów na Świętej Górze. Dom w Chróścinie zajął Wydział Zdrowia w Górze i urządzono w nim Wiejski Ośrodek Zdrowia oraz mieszkanie dla lekarza.
7 lutego 1957 r. Siostry powróciły z Gostynia do Chróściny i zamieszkały na I piętrze swego domu. Ośrodek Zdrowia pozostał nadal na parterze – jedna z Sióstr objęła w nim pracę jako pielęgniarka – po roku została już zwolniona.
Z dniem 8 grudnia 1958 r. dom zakonny w Chróścinie należący do Prowincji Wrocławskiej – przeszedł pod zarząd Prowincji Poznańskiej.
Siostry skierowały swe wysiłki na prace w kościele:
prały i porządkowały bieliznę kościelną (również dla kościołów filialnych), podjęły się sprzątania kościoła, ubierania ołtarzy,
pielęgnowały chorych po domach (od r. 1972 – 1986),
od 1962 r. zajęły się nauczaniem religii dzieci, dojeżdżając do kilku punktów katechetycznych w sąsiednich miejscowościach. W 2012r.  Siostry opuściły Dom w Chróścinie. 14.10.2012 roku pożegnaliśmy Siostry Elżbietanki.

Zdjęcie


Chróścina